Aladaglar Sky Trail

GPS
Station Total Distance (km) Distance to Next Station (km) Total Ascent (m) Ascent to Next Station (m) Descent to Next Station Time Limit (hrs) Facilities
Start 0 12.2 0 1853 102 0
1. Çelikbuyduran 12.2 5.3 1853 338 617 3:30
2. Direktaş 17.5 9.3 2191 601 739 5:30
3. Maden Yayla 26.6 3.8 2792 176 242 -
4. Karagol 30.6 9.1 2968 551 868 9:00
5. Tekepinari 39.7 7 3519 57 1006 -
Finish 46.7 0 3576 0 0 12:30

Rules and Regulations


1. General Information

Aladaglar Sky Trail, is a mountain trail run, which tours around the Demirkazik Peak (3756 m) of the Aladaglar National Park, in Nigde, Kayseri and Adana provinces. The distance is about 45+ km and the elevation gain is 3,500+ m.

The race starts on August 11, 2018 at 4:30 a.m. in Demirkazik Village. Participants should finish the route under 12 hours and 30 minutes in a semi-sufficient way: they should carry equipment that is necessary to ensure the safety of their run for possible weather conditions.


Read More

List of Participants

Bib No Name Surname Team Country Category    
1 Kemal Kukul Man 40+    
2 Cevdet Alyılmaz Doruk Dağcılık Man 40+    
3 Oğuzhan Emre Singer SASFİT Man 40-    
4 Ayşen Aktaş Team Mammut Turkey Woman 40-    
5 Aylin Savacı Armador Team runbo Woman 40+    
6 Ahmet Tarakçı abelatpelat Man 40+    
7 Akif Aydogar Man 40+    
8 Alexander Starr Man 40-    
9 Ali Onur Uyar ORDOS Man 40+    
10 Alime Çınar Pan Dağcılık Woman 40-    
12 Alp Eren Sinan Özhan Ankyra SK Man 40+    
13 Altay Özcan Man 40-    
14 Atae Jafari-tabrizi Ankyra SK Man 40-    
15 Ayhan Taşkıran Inter Spor Running Man 40+    
16 Aykut Saral Bireysel Man 40+    
17 Bahadır Ozan Singer SASFİT Man 40-    
18 Batuhan Atılgan Koç Üniversitesi Dağcılık Kulübü Man 40-    
19 Borga Akvardar Babaeski Man 40+    
20 Cafer Dalar kulüpsüz Man 40+    
21 Cem Aktaş Man 40+    
22 Cem Ayhan Man 40+    
23 Cemal Ünlü Konya Masterlar Man 40+    
24 Cengiz Turgut osmaneli belediye spor Man 40+    
25 Ceyhun Esen Bikoşu Adana Man 40+    
26 Cumali Özkan NIDOS & AYDOS Man 40+    
28 Çağrı Ünal ANKARUNNING Man 40-    
29 Davut İnce İ.T.Ü İstanbul Teknik üniv. Dağcılık kolu başkanı (Eski) Man 40+    
30 Derya Duman RAIDLIGHT TÜRKİYE / ANKYRA SK Man 40+    
31 Duygu Ören ORDOS Woman 40-    
32 Dylan Netter Man 40+    
33 Emre Aytekin Bireysel Man 40-    
34 Emre Bağdat Babaeskispor Man 40+    
35 Emre Yıldırım TeamYıldırım Man 40-    
36 Erdi Buğra Şen Aydos 537 Man 40-    
37 Eren Mumcu ZYNA TEAM Man 40-    
38 Erkan Palıt BİREYSEL Man 40-    
39 Esra Ergin Woman 40-    
40 Fatih Gürbüz Man 40+    
42 Fatih Yakuş Uludağ Üniversitesi Dağcılık ve Doğa Sporları Man 40-    
43 Feramuz Atak ORDOS Man 40+    
44 Ferhat Semiz TuAF Triathlon Man 40-    
46 Gülce Tunç minnoşpace Woman 40-    
47 Güller Koç Ankyra SK. Woman 40+    
48 Gürkan Açıkgöz Team Salomon Turkey Man 40+    
49 Gürkan Mert Mercanoğlu - Man 40-    
50 Hakan Çakıroğlu İntersport Man 40+    
51 Hakan Ertürk Man 40+    
52 Hamza Şanda Man 40-    
53 Hasan Hüseyin Niğdeli Duvar Man 40-    
54 Hüseyin Alparslan KOŞU TUTKUNLARI Man 40+    
55 Hüseyin Doğan Yenimahalle Teknik GSK Man 40+    
56 Hüseyin Gündüz Münferit Man 40-    
57 Hüseyin Kaplaner Sodexo Man 40-    
58 Ian Bell Man 40+    
59 İbrahim Etem Kal bireysel Man 40+    
60 İsa Kocakaya Tip 1 Diyabetli Çocuklar ve Aileleri Derneği Man 40+    
61 John Young Wadi Bih Man 40+    
62 Kamil Urgun DKSK Man 40-    
63 Kamil Weinberg Biegiem po piwo Man 40+    
64 Kaya Aydın Alpay Man 40-    
65 Kerem Pekkan Man 40+    
66 Levent Dalar Yok Man 40+    
67 Lütfi Oduncuoğlu Ankyra SK Man 40-    
68 Mehmet Arslan Garmin Türkiye Running Team Man 40-    
69 Mehmet Önder Ankyra SK Man 40+    
70 Mehmet Önelge BİKOŞUADANA Man 40-    
71 Melih Rüçhan Şensoy Ankarunning Man 40+    
72 Meltem Çolak Ordos Woman 40+    
73 Meltem Demir Kaş_Koş Woman 40-    
74 Mert Derman Ankyra SK Man 40+    
75 Mevlüt Kabadayı Manavgat Man 40+    
76 Murat Akan ASM Man 40+    
77 Murat Akin Ankyra SK Man 40-    
78 Murat Esenoluk BİKOŞUADANA Man 40+    
79 Musa Serdem TORK Toros Kulüp Man 40+    
80 Mustafa Mutlu Man 40+    
81 Olga Lyjak ATTIQ TEAM Woman 40-    
82 Orhan Altürk - Man 40-    
83 Osman Demir Man 40+    
84 Ömür Birler ORDOS Woman 40+    
85 Özden Sertkaya Pan dağcılık Woman 40+    
86 Özgür Fettah Ferdi Man 40-    
87 Öznur Yaşar Woman 40+    
88 Ramazan Bozkurt NİĞDE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ Man 40+    
89 Rıza Dinçer ÇUKUROVA DOĞA GEZGİNLERİ SPOR KULÜBÜ Man 40+    
90 Rikki Lee Roath Woman 40-    
91 Samet Uysal Man 40-    
92 Savaș Arslantaș Man 40+    
93 Sedat Serçe Niğde Doğa Sporları Man 40+    
94 Selim Ölçüoğlu Man 40-    
95 Selman Faruk Gençtürk Team Run.BO Man 40-    
96 Serdal Televi Bireysel Man 40-    
97 Serkan Ertem Duvar Man 40+    
98 Serkan Ülkütanır Bireysel Man 40+    
99 Shaun Mcguire Man 40+    
100 Sonat Idi Ferdi Man 40-    
101 Soner Büyükatalay Team Mamut Turkey Man 40-    
102 Suat İpekoğlu Yenimahalle Teknik Man 40+    
103 Tayfun Asker Ankyra SK Man 40+    
104 Turgut Baş Turkcell Running Team Man 40+    
105 Umut Kadir Korkmaz BALSPOR Man 40+    
106 Utkuer Yaşar Team Salomon Turkey Man 40+    
107 Yunus Gürbüz Konya Masterler Atletizm Man 40+    
108 Yusuf Biltekin Niğde Doğa Sporları Man 40+    
109 Yücel Özer Özkök Ankyra S.K. Man 40+    
110 Zafer Dinç BikoşuAdana Man 40+    
111 Zekeriya İğmar Mövenpick Man 40+    
112 Zelha Tunç Pekkan Woman 40+    
113 Hüseyin Kaymaz Team Salomon Turkey Man 40-